Jakość kodu.
10 rzeczy, które musisz sprawdzić
zanim uznasz, że Twój kod jest gotowy

„Zadanie wykonane 😇” => „60 komentarzy do kodu? WTF? 😟”

W tym artykule chciałbym Ci przedstawić sytuację, którą zapewne każdy z nas przeżył lub przeżyje w swojej programistycznej karierze.

👇 Sytuacja jest następująca: 👇

Dajesz z siebie 100% podczas programowania oraz rozwiązywania napotkanych problemów.
Przychodzi moment triumfu, ponieważ po wielu godzinach walki udało Ci się skończyć zadanie.

Zadanie takie, pełen entuzjazmu, wystawiasz do code review i nagle okazuje się, że pojawia się dosłownie „TONA” komentarzy do Twojego kodu.

...

📋 Na podstawie moich doświadczeń oraz wieloletnich rozmów z programistami, z którymi miałem przyjemność pracować/pracuję obecnie, przygotowałem CHECKLISTĘ 10 KROKÓW/STANDARDÓW, którymi kierujemy się osobiście podczas wytwarzania kodu oraz podczas robienia code review. 📋

Lista taka pozwoli Ci się lepiej przygotować do codziennej pracy przy tworzeniu dużych aplikacji biznesowych.

Gdy zaczniesz wprowadzać wymienione elementy do swojego kodu, znacznie zmniejszysz liczbę komentarzy, które będą trafiać do Twoich rozwiązań.

💎 Zaprezentowana lista 10 kroków, pozwoli także budować dobre nawyki oraz sprawi, że Twój kod zyska na jakości. 💎 Czytaj więcej

Dlaczego bank to dobry wybór na pierwszą pracę/staż?

Od początku swojej przygody z komercyjnym programowaniem (od 2015 roku) miałem przyjemność pracy dla wielu różnych organizacji.

Pracowałem dla największych telekomów, mniejszych software house'ów oraz kilku dużych banków.
Jeżeli miałbym odpowiedzieć na pytanie, w którym środowisku pracowało mi się najlepiej, bez wahania wybrałbym banki.

W artykule przedstawię Ci dlaczego moim zdaniem na początku swojej kariery powinieneś starać się zdobyć komercyjne doświadczenie w banku lub wziąć udział chociaż w jednym projekcie z tego obszaru... Czytaj więcej

Angular: podstawy w 45 minut

Czy w 45 minut jesteś w stanie nauczyć się Angulara?
Oczywiście, że tak!!!

W 45 minut nauczysz się całego Angulara, w 7 dni zostaniesz Junior Developerem, a w 28 dni Seniorem.

Brzmi zbyt dobrze, aby było prawdziwe? I słusznie.
45 minut to niewiele, aby stać się ekspertem, ale wystarczająco dużo, abyś odpalił pierwszą aplikację oraz przeszedł przez niezbędne podstawy Angulara.

45 minut pozwoli Ci sprawdzić czy Angular jest dla Ciebie... Czytaj więcej

Angular: 10 pomysłów na aplikację do nauki

Częstym problemem jaki pada z ust osób zaczynających naukę Angulara jest stwierdzenie:
„Chciałbym napisać własną aplikację, ale nie mam za bardzo pomysłu”.

Zamiast skupić się na tym, aby zacząć i zdobywać doświadczenie poprzez naukę, osoba taka blokuje się i poświęca bardzo dużo czasu na wymyślanie i szukanie, co mogłaby stworzyć. Musisz wiedzieć, że pierwsza aplikacja nie będzie ładna, napisana zgodnie ze wszystkimi standardami oraz prawdopodobnie nigdy jej nie ukończysz, ale to wszystko nie jest ważne.

Najważniejsze to zacząć, popełniać błędy i zdobywać doświadczenie. Jeżeli dla Ciebie problem wyboru aplikacji także jest blockerem, to ten artykuł powinien ten problem rozwiązać. Przedstawiam Ci 10 pomysłów na aplikację, w których świetnie sprawdzi się Angular oraz przy których zdobędziesz wiele cennej wiedzy... Czytaj więcej

10 dobrych praktyk w pracy z Angularem

Po omówieniu najczęściej popełnianych błędów, warto spojrzeć na przeciwną stronę i zainteresować się tematem dobrych praktyk. Zdaję sobie sprawę, że nie będziesz w stanie od razu wykorzystać całego arsenału i wdrożyć go w wytwarzany kod. Najważniejsze na początku jest natomiast, abyś zetknął się z pewnymi koncepcjami oraz, aby pozostał ślad w Twojej głowie.

Gdy będziesz nabierał pewności w pracy z Angularem, z czasem zaczniesz zwracać większą uwagę na jakość kodu i podejście "aby działało" zejdzie odrobinę na bok, aż w końcu ustąpi miejsca podejściu "rozwiązanie działa i jest eleganckie".

Sprawdź 10 dobrych praktyk w pracy z Angularem, aby podnieść jakość swojego kodu... Czytaj więcej

5 Najczęstszych błędów podczas nauki Angulara

Temat bardzo ciekawy, a zarazem powielający pewne schematy. Zauważyłem, że nie ma znaczenia czy programista posiada juz jakieś doświadczenie czy nie, czy pisał na początku w Java Script, Javie lub C#. Dokonując obserwacji, wyciągając wnioski oraz tworząc pewną średnią okazało się, że jest 5 najczęściej popełnianych błędów poczas stawiania pierwszych kroków z Angularem.

Oczywiście tych problemów znaleźlibyśmy zapewne dużo więcej, natomiast chciałem przekazać 5 głównych. Jeżeli będziesz ich świadomy, to Twój kod wejdzie na wyższy poziom oraz będziesz zmierzał w kierunku kodu wysokiej jakości.

Przy omawianiu tych problemów zastosuję zasadę Pareto. W skrócie zasada Pareto mówi o tym, że 20% działań przenosi się na 80% sukcesów. Parafrazując: 5 problemów pokryje +/- 80% najczęściej spotykanych błędów... Czytaj więcej

Angular: 5 kroków, aby zacząć naukę

Temat rozpoczęcia nauki nie ważne o jakim temacie mówimy, niesie za sobą zawsze sporo ekscytacji i niewiadomych. Zawsze najciężej jest zacząć. Gdy wchodzimy w nowy temat to często czujemy słynne "nawet nie wiem, czego nie wiem" lub zadajemy sobie pytanie "Od czego powinienem zacząć?".

W tym artykule przedstawię 5 kroków w jaki sposób można się zabrać za naukę Angulara... Czytaj więcej

Biblioteka: szkielet aplikacji oraz komponenty do reużycia

Doskonale zdaję sobie sprawę jak ciężko jest stworzyć coś swojego od podstaw, gdy zaczyna się przygodę z wybranym frameworkiem. Osobiście miałem wiele podejść i rozpoczynałem niezliczoną ilość aplikacji, których nigdy nie skończyłem. Największą przeszkodą był dla mnie brak przykładowych rozwiązań, na których mógłbym się wzorować i sprawdzać, czy tworzę poprawny kod.

Ten sam problem miało wielu studentów, którzy się do mnie zgłaszali. Z myślą o każdej osobie, która chciałaby sprawdzić jak wygląda przykładowa aplikacja, przygotowałem darmową bibliotekę, która pełni trzy najważniejsze role:

1. Otrzymujesz szkielet aplikacji i nie musisz pisać wszystkiego od zera
2. Masz dostęp do gotowych komponentów, które możesz reużywać w obszarze aplikacji
3. Uzyskujesz wgląd do kodu, który jest napisany zgodnie ze standardami komercyjnymi

Sprawdź jakie komponenty czekają na Ciebie w bibliotece... Czytaj więcej

Angular: 10 wprowadzających lekcji online

Po przejściu przez teorię, nie ma nic lepszego od sprawdzenia jak teoria sprawdza się w praktyce.

10 lekcji wprowadzających to seria nagrań w formie mini kursu, w którym przejdziemy razem od zainstalowania niezbędnych narzędzi, do stworzenia pierwszej aplikacji... Czytaj więcej

Angular: porządek, modularyzacja, standaryzacja taka sytuacja

Wielokrotnie podkreślam w swoich materiałach, że największą zaletą Angulara jest jego architektura oraz wbudowane rozwiązania, które umożliwiają tworzenie kompleksowych aplikacji, bez przeznaczania sporej liczby godzin, na konfigurację.

Głównym założeniem Angulara jest separacja warstw oraz modularyzacja. Angular posiada trzy główne konstrukcje, z których będziesz tworzył aplikację.

Sprawdź jakie to konstrukcje oraz poznaj lepiej architekturę jaką prezentuje Angular... Czytaj więcej

Czym jest Angular i kiedy warto go użyć?

W życiu niejednokrotnie przychodzi nam dokonać wyboru. Nowe mieszkanie, nowy samochód, jakie wakacje, którą uczelnie wybrać. Tak samo jest z technologiami. Każdy deweloper staje przed wyborem technologii, której poświęci czas oraz wykorzysta ją w danym celu.

Często wpadamy w pułapkę, że chcemy jednym narzędziem/technologią rozwiązać wszystkie problemy świata, ale patrząc pragmatycznie, nie jest to możliwe. Każda technolgia i rozwiązanie powstało z pewnym określonym założeniem i w celu rozwiązania pewnych problemów.

Wiele frustracji może kosztować fakt poświęcenia własnego czasu na naukę technologii, która mija się z naszymi oczekiwaniami. W celu uniknięcia takiej sytuacji przygotowałem artykuł, w którym przedstawię Ci czym jest Angular oraz kiedy będzie on dobrym wyborem... Czytaj więcej

10 powodów dlaczego warto nauczyć się Angulara

Przed przystąpieniem do nauki, warto poznać zalety rozwiązania, w którego naukę postanowimy zainwestować swój cenny czas. Nie ma sensu kupować przysłowiowego „kota w worku” i na samym początku dobrze rozeznać się co dany temat oferuje, jakie korzyści możemy uzyskać oraz czy ten temat jest dla nas.

Zanim postanowisz wejść w techniczne aspekty Angulara, sprawdź 10 powodów dlaczego warto zainwestować czas w naukę Angulara. Przygotowałem dla Ciebie darmowy PDF, w którym poruszam nie tylko kwestie techniczne.

W PDF’ie znajdziesz tematy takie jak aspekt biznesowy, z którym Angular jest silnie związany. Dowiesz się dlaczego Angular posiada ugruntowaną pozycję na rynku oraz dlaczego twórcy będą wspierać ten framework przez długie lata. Zostaną poruszone także kwestie zarobków oraz benefitów poza pieniężnych jak jakość oraz kultura pracy.

Sprawdź czy Twoje oczekiwania pokrywają się z możliwościami jakie niesie za sobą nauka Angulara… Czytaj więcej

Zapisz się na newsletter. Otrzymuj najnowsze artykuły.